Loading...

נחל תמרים

סנפלינג, טיול סנפלינג (קניונינג) בנחל תמרים סנפלינג בדרום

תאור המסלול נחל תמרים סנפלינג בדרום - אחד מאתרי הקניונינג הטובים ביותר בארץ. קניון עמוק ומרשים, מפלים יפהפיים ונוחים מאוד לגלישה. שמו ניתן לו בעקבות מטע התמרים הנטוע בשפך הנחל. ניתן להגיע למפל הראשון בשתי דרכים: לחנות בשפך הנחל ליד מטע התמרים, ולעלות במעלה תמרים עד לחלקו העליון של המפל…

תאור המסלול

נחל תמרים סנפלינג בדרום – אחד מאתרי הקניונינג הטובים ביותר בארץ. קניון עמוק ומרשים, מפלים יפהפיים ונוחים מאוד לגלישה. שמו ניתן לו בעקבות מטע התמרים הנטוע בשפך הנחל.

ניתן להגיע למפל הראשון בשתי דרכים:

 • לחנות בשפך הנחל ליד מטע התמרים, ולעלות במעלה תמרים עד לחלקו העליון של המפל הראשון, עלייה קשה, כשעה הליכה.
 • לחנות בחניון של נחל דרג׳ה ומשם ללכת בציר 4X4 מישורי כ-5 ק״מ.
 • במידה ותרצו ניתן לעשות הקפצה בעזרת רכב 4X4 ממש עד תחילת המסלול, אך לא מומלץ להשאירו שם.

נחל תמרים סנפלינג בדרום-עקיפות ויציאות

בין המפל הראשון לשני יש נאקב (שביל עיזים) העובר דרך ערוצון מכיוון דרום אשר מאפשר יציאה/כניסה לנחל ומתחבר לשביל המסומן של מעלה תמרים

ישנו נאקב נוסף לכיוון דרום מהמפל הרביעי שמתחבר לשביל המסומן של מעלה תמרים

בנוסף נאקב זה מתחבר לדרדרת אשר מתחברת להמשך המסלול של הנחל בסוף המפל הרביעי.

אפשרי לצאת מהנחל גם אחרי המפל הרביעי.

יש להזהר מדרדור אבנים בעלייה בקבוצות. הנאקב עצמו צר ועובר על סף תהום.

להרחבה +

איך מגיעים?

חונים את הרכב בחניה שליד מטע התמרים לפי הקישור לניווט המצורף בעמוד. חוצים את הכביש ועולים עם סימון השבילים האדום שעולה בגדה הדרומית של נחל תמרים. בהמשך מתחברים לסימון שבילים כחול איתו ממשיכים עד לחיבור עם סימון שבילים ירוק. ממשיכים בכחול עד שמגיעים לרוג׳ום גדול, שנכנסים לנחל ויורדים עד שמגיעים למפל הראשון

נווט למקום

מאפיינים - קליק למידע נוסף

קטגוריה: סנפלינג, טיול סנפלינג (קניונינג)
איזור: מדבר יהודה
גובה מצוק: 80 מ׳
עונות מומלצות: חורף, סתיו, אביב
זמן הליכה מהחניה: שעה אחת
זמן מחניית 4x4: חמש דק׳
עיגון: רט״ג, פרטי, טבעי
קליטה סלולרית: חלקית

מאפיינים: קניונינג

מספר מפלים: 5
משך הטיול: ~9 שעות
מחייב שחיה: רק לאחר שטפונות
רמת קושי: קשה
גבים ובריכות: לעיתים אחרי שטפונות
ציוד: 2 חבלים באורך 80 מ׳
קטגוריה: סנפלינג, טיול סנפלינג (קניונינג)

סנפלינג לקהל הרחב

מעת לעת יפורסמו פה תאריכים בהם ניתן להצטרף לגלישה באתר זה. אופציה זו מתאימה לקבוצות קטנות (5 אנשים ומטה, כולל זוגות ויחידים) אשר מעוניינים להצטרף לקבוצה אחרת ע״מ לחסוך עלויות. עלות השתתפות לאדם בקבוצה קטנה היא 150₪ כולל מע״מ. במידה ויש תאריך אשר מתאים לך, יש ליצור קשר עם לוטרה.

נכון לעכשיו אין תאריכים בהם ניתן להצטרף לקבוצה. מומלץ לבדוק בעמוד זה מדי פעם למקרה שמשהו ישתנה.

מידע חשוב לפני שמגיעים

מדובר בקניון מורכב למעבר. מומלץ לקחת לפחות 3 ליטר לאדם, ובימים חמים 4.5 ליטר לאדם. ישנה אפשרות לעשות רק חלק מהמפלים, ואף מומלץ מאוד לעשות זאת, בעיקר כאשר מדובר בקבוצה גדולה. מומלץ להתחיל את ההליכה באור ראשון ע״מ לעשות את החלק הזה בשעות הנעימות ולהמנע מכניסה לשעות החושך.

בילוט: כל המפלים מבולטים בבולטים של רט״ג. ניתן לעשות גם עגינות טבעיות, ובחלק מהמפלים אפשר למצוא בילוט של אנשים פרטיים

קליטה סלולרית: רב חלקי הנחל אפשר למצוא קליטה סבירה

גישה בעזרת 4x4: נוסעים על הציר אשר יוצא מחניון נחל דרגות לכיוון מזרח עד לפתח הנחל בחלקו העליון

מפלים

 • מפל I
  +
  -
  גובה המפל: 78 מ׳
  עגינות: בולטים של רט״ג, מספיקות ל~4 עמדות. אפשרי גם לעשות עגינות טבעיות
  עקיפות ויציאות: בין המפל הראשון לשני יש נאקב (שביל עיזים) העובר דרך ערוצון מכיוון דרום אשר מאפשר יציאה/כניסה לנחל ומתחבר לשביל המסומן של מעלה תמרים
  מידע נוסף: מפל נוח לגלישה, מהיפים והנוחים במדבר יהודה. מתחיל בהחלקה קשתית יפה, ממשיך לקיר מדורג ונגמר בחלק שלילי קצר
 • מפל II
  +
  -
  גובה המפל: 25 מ׳
  עגינות: עגינות רט״ג נוחות, משמאל ומימין למפל
  עקיפות ויציאות: ישנה יציאה לפני המפל, זאת המוזכרת במפל הראשון. בין המפל השני (הזה) לשלישי אין יציאה.
  מידע נוסף: מפל מדורג - שלושה מפלונים קטנים. ממש בסיומו מתחיל המפל השלישי, יש לשים לב לא להמשיך ולגלוש אל המפל השלישי.
 • מפל III
  +
  -
  גובה המפל: 45 מ׳
  עגינות: עגינות רט״ג. מספר בולטים בקיר הסלע שהוא בעצם חלקו האחרון של המפל השני ועוד עמדה בחלק הצפוני של המפל, בעמדה זו אפשר למצוא קצת צל בתחילת היום
  עקיפות ויציאות: אחרי גלישת המפל הזה (בין השלישי לרביעי) ישנו נאקב שיוצא לכיוון דרום ומתחבר עם השביל המסומן של מעלה תמרים. נאקב זה צר ועובר על סף תהום, יש לנהוג במשנה זהירות, במיוחד עם קבוצות
  מידע נוסף: מפל מרזבי בחלקו עם מדרגה באמצע. לאחר מכן אנכי ובסוף שלילי
 • מפל IV
  +
  -
  גובה המפל: 55 מ׳
  עגינות: עגינות רט״ג בחלק הצפוני של המפל. יש עגינות בקרבת המפל (כ-3 מ׳) ועגינות רחוקות יותר (כ-9 מ׳). גם בחלק הדרומי של המפל אפשר למצוא עגינות פרטיות. ניתן לעשות עגינות טבעיות לבולדר גדול שנמצא מול המפל, במרחק של ~20 מ׳. במידה ורוצים לעשות יותר מ-3 עגינות מומלץ למתוח חצובה בעזרת העגינות הפרטיות הנמצאות בחלק הדרומי.
  עקיפות ויציאות: ממש לפני המפל יוצא נאקב לכיוון דרום. זהו נאקב יחסית טוב וברור. בנקודות מסויימות הנאקב עובר על סף תהום ולאחר מכן גם על סף דרדרת תלולה. יש להזהר, במיוחד עם קבוצות גדולות.
  מידע נוסף: המפל מתחיל במרזב המתחתר ממש בקרקע הסלעית עוד לפני הנפילה של המפל. כ-12 מ׳ לפני סיום המפל ישנה מדרגה שהיא גם גב אחרי שטפונות. במבט מלמעלה החלק שאחרי המדרגה (או גב) נראה כמשטח החלקה סימפטי שאינו דורש חבלים. אמנם אפשרי לרדת ולעלות את החלק הזה ללא חבלים, אבל הוא תלול מאוד ומסוכן מאוד (מתברר כשמגיעים למטה), לכן כדאי לגלוש גם אותו, במיוחד כאשר מדובר בקבוצה.
 • מפל V
  +
  -
  גובה המפל: 52 מ׳
  עגינות: עגינות רט״ג - מס׳ עגינות בחלק העליון מדרום למפל משם אפשר לגלוש את כל המפל בגלישה אחת. עגינות רת״ג נוספות נמצאות בראשית המפל. לבוחרים לגלוש בדירוג יש עגינות רט״ג נוספות במדרגה די גדולה אשר נמצאת כ-7 מ׳ מתחת לחלקו העליון של המפל
  עקיפות ויציאות: אפשרי לצאת מהנחל לפני הגלישה במפל זה. כ-50 מ׳ לאחר המפל הרביעי ישנה דרדרת בתוך ערוץ נחל העולה לכיוון דרום מערב ומתחברת לשביל המסומן של מעלה תמרים, בערך באותה נקודה בה הנאקב היוצא לפני המפל הרביעי מתחבר לשביל. שימו לב שהעליה בדרדרת קשה, וגם מסוכנת, בעיקר בגלל סכנה של דרדור אבנים
  מידע נוסף: המפל האחרון בנחל. מתחלק לשני חלקים: מפלון של ~7 מ׳, ולאחריו מפל נוסף של ~45 מ׳. חלקו הראשון (20 מ׳) של המפל משופע ומסתיים במדרגה של מטר וחצי בערך. לאחר מכן 25 מ׳ נוספים של גלישה בקיר אנכי. ע״מ לגלוש את כל המפל בפעם אחת יש לעלות קצת לכיוון דרום ושם ניתן למצוא עגינות רט״ג ישנות. מטפסים נוהגים להגיע למפל זה ולכן אפשר למצוא אוזניים להובלה ותחנות טיפוס. לא מומלץ להסתמך עליהן.

יש לכם שאלות? לנו יש תשובות

 • האם יש ביטוח?
  +
  -

  כמובן! ללוטרה יש ביטוח המתאים לפעילויות אקסטרים. ניתן לראות את מסמכי הביטוח בקישורים הבאים:

  מידע נוסף בעמוד הביטוח באתר.

 • כמה עולה לעשות סנפלינג?
  +
  -

  הזמנת מדריך אחד (עמדת סנפלינג אחת) מראש עולה בין 1500₪ ל-2000₪ כולל מע״מ, תלוי במספר גורמים כמו התאריך הספציפי, אתר הסנפלינג המדובר ועוד. מדריך סנפלינג אחד יכול להספיק לטווח של 12-25 משתתפים פחות או יותר, גם זה תלוי באתר הספציפי בו בחרתם לגלוש. במסלולי סנפלינג המשלבים מספר גלישות (קניונינג) יש להזמין מדריך על כל 10 משתתפים. כל מדריך נוסף מעבר למדריך הראשון יעלה בין 1100₪ ל-1500₪ כולל מע״מ.

  הזמנה של מדריך ספיישל מתאימה בעיקר לקבוצות, אך ניתן גם לתאם הגעה בימים בהם המדריכים שלנו נמצאים במצוק וכך לחסוך עלויות למטיילים בודדים. עלות השתתפות ליחיד במקום בו המדריכים שלנו נמצאים מראש נעה בין 120₪ ל-250₪ כולל מע״מ.

 • כמה זמן זה לוקח?
  +
  -

  בחישוב הזמנים יש לקחת בחשבון מספר דברים:

  • זמן ההגעה מהחניה (לפי אתר הסנפלינג בו אתם מבקרים)
  • תדריך – בהגעה למצוק יועבר תדריך בטיחות ותדריך מקצועי, האורך כ-10 דק׳
  • הגלישה עצמה – זהו חלק שמאוד קשה להעריך בו את הזמנים. אפשר לאמר שמשך הזמן אשר יקח ל-10 משתתפים לגלוש בעמדה אחת הוא באיזור שעה אחת. זמן זה משתנה בהתאם לגולשים – אם הם פוחדים יותר או פחות וכמה זמן לוקח להם לרדת. דבר נוסף אשר עשוי להשפיע הוא גובה המצוק. בקניונינג יש לקחת בחשבון את העובדה שמדובר ביותר ממפל אחד.
  • זמן החזרה לאחר הגלישה – בדר״כ מדובר בהליכה של 5 דק׳ או פחות (למשל במחצבות קדומים) אך יש מקומות בהם ההליכה לאחר הגלישה ארוכה יותר (למשל במערת קשת) ועשויה לקחת בין 40 דק׳ לשעה.
  • שימו לב! – חישוב הזמנים המתואר פה מתאים לפעילות מצוק יחיד. בפעילות קניונינג יש להתייעץ על הזמנים בהתאם לקניון בו מטיילים והקבוצה.
 • האם דרוש ניסיון על מנת לעשות סנפלינג?
  +
  -

  לא, אין שום צורך בידע או הכשרה כלשהי לפני הגלישה הראשונה, גם כאשר מדובר במצוק וגם כאשר מדובר בקניונינג.

 • בטיחות
  +
  -

  אין להשליך שום דבר אל מעבר למצוק. בסיום הגלישה יש להשאר עם קסדה או להמתין במקום בו אין סכנה לנפילת אבנים מלמעלה. יש לשמור על מרחק של 2 מ׳ לפחות משפת המצוק ולהתקרב רק כאשר מקבלים הוראה מפורשת מהמדריך.

 • ציוד
  +
  -

  חובה להגיע עם נעליים סגורות נוחות להליכה, 2 ליטר מים לאדם, כובע, וכמובן לבוש המתאים לגלישה והליכה.

קבל הצעת מחיר

  מפת טיולים

  Credit

  חלק מהמידע המוצג בעמוד זה נלקח מהאתר הבא:

  בואו נדבר

   design by Adi Suez | dev by Nadav | Lutra© 2022
   דילוג לתוכן