Loading...

מערת הקולונל

סנפלינג, מערות במערת הקולונל

מערת הקולונל. מערת הקולונל נקראת על שמו של תומאס גרגורי טאלוק שמעולם לא היה קולונל אלא מייג'ור בתעשייה הצבאית הבריטית. טאלוק היה בריטי אך רוח היזמות הישראלית נשבה על עורפו והוא הצליח לשכנע את הנציב הבריטי לעניק לו זיכיון לכרות אשלגן בים המלח. האגדה מספרת שפועליו של טאלוק נהגו לנוח…

מערת הקולונל.

מערת הקולונל נקראת על שמו של תומאס גרגורי טאלוק שמעולם לא היה קולונל אלא מייג'ור בתעשייה הצבאית הבריטית. טאלוק היה בריטי אך רוח היזמות הישראלית נשבה על עורפו והוא הצליח לשכנע את הנציב הבריטי לעניק לו זיכיון לכרות אשלגן בים המלח. האגדה מספרת שפועליו של טאלוק נהגו לנוח בפתחה של מערת הקולונל מכיוון שבפתחה נושבת רוח קרירה שמגיעה מבטן האדמה , ברי המזל מבינכם שיגיעו לגלוש במהרה יחושו במשב הרוח הרענן היטב. כנראה שטאלוק היה מעסיק טוב והגון לפועליו ולכן הם בחרו לעלות אותו לדרגת קולונל. כשהשלטון הבריטי עזב את הארץ  מיייגו'ר טאלק עזב גם הוא כאשר הון לא מבוטל בכיסו, אך אל חשש במקומו קיבלו מפעלי ים המלח את הזיכיון לקרות אשלגן והפעם ממדינת ישראל.

עוד לפני מייגור טאלוק ומפעלי ים המלח הרומאים  היו קורים מלח בהר סדום ובחלקו השתמשו כדי לשלם משכורת ללגיונרים הרומים כך התגלגלה המילה הלטינית sal  שפירושה למלח למלה האנגלית salary.

מערת הקולונל היא אחת מ 150 מערות המלח שמנקבות את הר סדום הגלישה במערה מתחילה לאחר עלייה תלויה והליכה בין נבכי תצורות אבן ותופעות גיאולוגיות מרתקות אל פתח המערה, אורך הגלישה הינו כ 75 מטר! הגלישה אינה מיוחדת במינה מכיוון שהגולש נחשף בבת אחת לחלל סלע עצום. לאחר הגלישה המסע לא נגמר ויש עוד הליכה וזחילה ארוכה בתוך המערה עד היציאה.

 

להרחבה +

איך מגיעים?

יש לעלות על מעלה המדרגות או שביל המדרגות, סימון שבילים שחור. כשהעליה במדרגותהולכים על שביל ואז מגיעה עליה על כמה מדרגות, מיד לאחר המדרגות האלו יש שביל די ברור שפונה ימינה.יש להמשיך איתו עד הכניסה למהרה. יש להזהר מאוד ליד פתח הכניסה למערה מכיוון שהפתחעשוי מאבן עדינה שעלולה להתפרור.

נווט למקום

מאפיינים - קליק למידע נוסף

קטגוריה: סנפלינג, מערות
איזור: דרום
גובה מצוק: 75 מ׳
עונות מומלצות: קיץ, סתיו, אביב
זמן הליכה מהחניה: כחצי שעה
עיגון: טבעי
קליטה סלולרית: אין קליטה
קטגוריה: סנפלינג, מערות

סנפלינג לקהל הרחב

מעת לעת יפורסמו פה תאריכים בהם ניתן להצטרף לגלישה באתר זה. אופציה זו מתאימה לקבוצות קטנות (5 אנשים ומטה, כולל זוגות ויחידים) אשר מעוניינים להצטרף לקבוצה אחרת ע״מ לחסוך עלויות. עלות השתתפות לאדם בקבוצה קטנה היא 150₪ כולל מע״מ. במידה ויש תאריך אשר מתאים לך, יש ליצור קשר עם לוטרה.

נכון לעכשיו אין תאריכים בהם ניתן להצטרף לקבוצה. מומלץ לבדוק בעמוד זה מדי פעם למקרה שמשהו ישתנה.

מידע חשוב לפני שמגיעים

 • איך מגיעים: הכניסו לוויז את המיקום "מחנה סדום".

 • למגיעים מכיוון ראמה- היכנסו לישוב והמשיכו ישר בכיכר. חפשו היטב סימון שבילים ירוק ועיקבו אחריו עד לצידו השני של הישוב. המשיכו על דרך אפר עד לקצה שביל העפר שם

 • בטיחות: אין להשליך שום דבר אל תוך  המערה. יש להזהר מאוד ליד פתח הכניסה למערה מכיוון שהפתחעשוי מאבן עדינה שעלולה להתפרור. בסיום הגלישה יש להשאר עם קסדה או להמתין במקום בו אין סכנה לנפילת אבנים מלמעלה. יש ללכת בתוך המערה באיטיות ובתשומת לב מכיוון שרצפת המערה וקירותיה הינם לחים וחלקים כול השנה.

 • ציוד: חובה להגיע עם נעליים סגורות נוחות להליכה, 2 ליטר מים לאדם,  וכמובן לבוש המתאים לגלישה והליכה. בנוסף יש להביא בגדים חמים גם בקיץ מכיוון שפנים המערה  קר ולח כל השנה.

 • זמנים: לאחר הליכה של 30 דק׳ מהחנייה לכניסה למערה, ניפגש לתדריך של כ-15 דק׳. משך הגלישה תלוי במספר המשתתפים, במשתתפים, ובכמות המדריכים.

יש לכם שאלות? לנו יש תשובות

 • האם יש ביטוח?
  +
  -

  כמובן! ללוטרה יש ביטוח המתאים לפעילויות אקסטרים. ניתן לראות את מסמכי הביטוח בקישורים הבאים:

  מידע נוסף בעמוד הביטוח באתר.

 • כמה עולה לעשות סנפלינג?
  +
  -

  הזמנת מדריך אחד (עמדת סנפלינג אחת) מראש עולה בין 1500₪ ל-2000₪ כולל מע״מ, תלוי במספר גורמים כמו התאריך הספציפי, אתר הסנפלינג המדובר ועוד. מדריך סנפלינג אחד יכול להספיק לטווח של 12-25 משתתפים פחות או יותר, גם זה תלוי באתר הספציפי בו בחרתם לגלוש. במסלולי סנפלינג המשלבים מספר גלישות (קניונינג) יש להזמין מדריך על כל 10 משתתפים. כל מדריך נוסף מעבר למדריך הראשון יעלה בין 1100₪ ל-1500₪ כולל מע״מ.

  הזמנה של מדריך ספיישל מתאימה בעיקר לקבוצות, אך ניתן גם לתאם הגעה בימים בהם המדריכים שלנו נמצאים במצוק וכך לחסוך עלויות למטיילים בודדים. עלות השתתפות ליחיד במקום בו המדריכים שלנו נמצאים מראש נעה בין 120₪ ל-250₪ כולל מע״מ.

 • כמה זמן זה לוקח?
  +
  -

  בחישוב הזמנים יש לקחת בחשבון מספר דברים:

  • זמן ההגעה מהחניה (לפי אתר הסנפלינג בו אתם מבקרים)
  • תדריך – בהגעה למצוק יועבר תדריך בטיחות ותדריך מקצועי, האורך כ-10 דק׳
  • הגלישה עצמה – זהו חלק שמאוד קשה להעריך בו את הזמנים. אפשר לאמר שמשך הזמן אשר יקח ל-10 משתתפים לגלוש בעמדה אחת הוא באיזור שעה אחת. זמן זה משתנה בהתאם לגולשים – אם הם פוחדים יותר או פחות וכמה זמן לוקח להם לרדת. דבר נוסף אשר עשוי להשפיע הוא גובה המצוק. בקניונינג יש לקחת בחשבון את העובדה שמדובר ביותר ממפל אחד.
  • זמן החזרה לאחר הגלישה – בדר״כ מדובר בהליכה של 5 דק׳ או פחות (למשל במחצבות קדומים) אך יש מקומות בהם ההליכה לאחר הגלישה ארוכה יותר (למשל במערת קשת) ועשויה לקחת בין 40 דק׳ לשעה.
  • שימו לב! – חישוב הזמנים המתואר פה מתאים לפעילות מצוק יחיד. בפעילות קניונינג יש להתייעץ על הזמנים בהתאם לקניון בו מטיילים והקבוצה.
 • האם דרוש ניסיון על מנת לעשות סנפלינג?
  +
  -

  לא, אין שום צורך בידע או הכשרה כלשהי לפני הגלישה הראשונה, גם כאשר מדובר במצוק וגם כאשר מדובר בקניונינג.

 • בטיחות
  +
  -

  אין להשליך שום דבר אל מעבר למצוק. בסיום הגלישה יש להשאר עם קסדה או להמתין במקום בו אין סכנה לנפילת אבנים מלמעלה. יש לשמור על מרחק של 2 מ׳ לפחות משפת המצוק ולהתקרב רק כאשר מקבלים הוראה מפורשת מהמדריך.

 • ציוד
  +
  -

  חובה להגיע עם נעליים סגורות נוחות להליכה, 2 ליטר מים לאדם, כובע, וכמובן לבוש המתאים לגלישה והליכה.

קבל הצעת מחיר

  מפת טיולים

  Credit

  חלק מהמידע המוצג בעמוד זה נלקח מהאתרים הבאים:

  בואו נדבר

   design by Adi Suez | dev by Nadav | Lutra© 2022
   דילוג לתוכן