Loading...

ויה פראטה רכס רמים

מסלול הויה פראטה הראשון בארץ, ממוקם ברכס רמים, כרבע שעה הליכה מרכבל צוק מנרה, ובמרחק נסיעה קצרה מאגמון החולה.

ויה פראטה Via Ferrata היא טכניקת אבטחה במסלולי טיול עם קטעים מצוקיים בהם הותקנו כבלי פלדה. השם מגיע מאיטלקית ופירושו – "דרך של ברזל". השיטה התפתחה ברכס הדולומיטים, בצפון איטליה, בזמן מלחמת העולם הראשונה למעבר של יחידות צבא, ולהעברת אספקה וציוד. שיטה זו נפוצה כיום כסוג של טיול אתגרי, וכנראה שבדולומיטים יש עדיין את צפיפות מסלולי הויה פראטה הגדולה ביותר, אך ישנם מסלולי ויה פראטה גם בשוויץ, צרפת, אוסטריה, סלובניה וספרד, וגם במקומות מעטים בארה"ב בקנדה ועכשיו גם ברכס רמים. ויה פראטה משמשת לתיאור מסלולים המאובטחים בצורה זו ולטכניקת אבטחה זו. כבלי הפלדה לאורך המסלול מחוברים לעגינות הקבועות בסלע כל מספר מטרים. במקטעי טיפוס תלולים מותקנים סולמות ולאורכם כבלי פלדה לאיבטוח.

מוזמנים לתאם איתנו פעילות אתגרית במסלול הויה פראטה, יום אתגרי שכזה יכול לכלול גם סנפלינג, טיפוס, או יום שלם של פעילות אלפינית.

מערת קשת סנפלינג בצפון

מערת קשת סנפלינג בצפון – מערה מדהימה שחלק מתקרתה התמוטטה. המערה נמצאת בגליל המערבי במרומי רכס הסולם ופרט לתופעה הייחודית שגרמה להיווצרותה, ממערת קשת נשקף נוף עוצר נשימה לחוף הגליל כשברקע הכרמל במלוא הדרו. האתר מאושר לגלישה. גובה מרכז הקשת כ-40 מ’. מערת הקשת נמצאת בפארק אדמית ובעלת שביל גישה נוח, איזור פיקניק וחניה.

 

בתחילת דרכה היתה מערת קשת דומה לשאר המערות באיזור הגליל, ועל כך יעידו שאר המערות שנמצאות בסמוך למערה באותו קו רכס ובואדיות הסמוכים למערת קשת – נחל נמר ונחל בצת. מערה עם פתח מרכזי מלפנים. מערות אלה הן מערות קארסטיות. מי הגשמים מתערבבים עם הפחמן הדו חמצני הנמצא באויר ונוצרת חומצה עדינה (ביקרבונט – מימן פחמתי), חומצה זו מגיבה עם המינרלים מהם עשויים הסלעים באותו איזור (סלעי משקע) ולאט לאט ממיסה אותם. ברב המקרים נוצר חלל מאוזן או חלל אנכי, הוא חלל המערה, ולעיתים נוצרים גם נטיפים, ואלו מטפטפים ויוצרים זקיפים, דוגמת מערת הנטיפים המפורסמת ליד בית שמש. המקרה של מערת קשת יוצא דופן, מפני שהמים כרסמו לעומק החלל ובעובי התקרה, עד שזאת לא עמדה בעומס וקרסה. הקריסה גם היא היתה יוצאת דופן, בצורה כזאת שחלקה הקדמי של תקרת המערה נותר עומד ויציב, הוא הקשת של מערת קשת, בעוד החלק הפנימי יותר של גג המערה קרס. כך נוצר המבנה שמאפשר סנפלינג במערת קשת. חלקים (בולדרים) שהתרסקו מגג המערה עדיין נותרו על קרקעית המערה, ואפשר לראותם מקרוב לאחר הגלישה.

מערת קשת סנפלינג בצפון.

צילום וידאו: עידן קאופמן

חווית מערנות וטיפוס חבל מאתגר-הוטה 6

חווית מערנות וטיפוס חבל מאתגר

הוטה 6 היא מערת נטיפים מיוחדת במינה, המאפשרת לנו חווית מערנות וטיפוס חבל מאתגר, הכוללת סיור בנבכי האדמה. הטיול מתחיל בהליכה רגלית קלה עד לכניסה למערה, שם נתחיל בגלישה לתוך המערה. בתוך המערה נעבור בין אולמות סלע ונצפה בזקיפים ונטיפים אשר ממלאים את חללי המערה. פנים המערה קר כל השנה והטיול מרענן בעיקר בקיץ.

טיפוס בסוף הסיור

הסיור נגמר בטיפוס ג'ומרים על החבל שעליו גלשנו לתוך המערה. טיפוס ג'ומרים היינו קשה פיזית לחסרי ניסיון, אך המדריכים שלנו ידריכו ויעשו כמיטב יכולתם לעזור כך  שכל אתלט או מטייל מטיב לכת יוכל להתמודד עם האתגר.

מחצבות קדומים-סנפלינג וטיפוס צוקים בכרמל.

מחצבות קדומים-סנפלינג וטיפוס צוקים בכרמל.

הצטרפו אלינו ל מחצבות קדומים-סנפלינג וטיפוס צוקים בכרמל. בלב יערות הכרמל המתחדשים, לצד מחצבה קדומה מהתקופה הרומית-ביזנטית, ישנו מצוק קטן עם הגישה הקצרה והנוחה ביותר בארץ. המצוק בגובה 16 מטר ומתאפין בנגישות נוחה מאוד, המאפשרת לילדים ומבוגרים לקחת חלק בפעילות הסנפלינג והטיפוס ללא הליכה מאומצת.

אטרקציות נוספות באיזור

נחל אורן- אפשר לצאת למסלול הליכה של בין קילומטר ל-4 קילומטר ממרגלות המצוק.

פיתה דרוזית- תמיד ניתן למצוא בחניון האתר פיתה דרוזית.

מחצבות קדומים מהתקופה הרומאית ביזנטית במרחק הליכה של פחות מדקה. במחצבות ניתן למצוא אזור חציבה עתיק, שממנו חצבו עמודים עגולים. וכן מערות קבורה וגם אבן ים ששמשה לכתישת זייתים.

במרחק נסיעה של פחות מחמש דקות אפשר לבקר באנדרטה לזכר 44 הנספים באסון השריפה בכרמל.

במרחק רבע שעה נסיעה אפשר לבקר בפארק שוויצריה הקטנה בחיפה.

גיתה סנפלינג וטיפוס צוקים בצפון

גיתהסנפלינג וטיפוס צוקים בצפון.

הצטרפו אלינו במצוקי גיתה לסנפלינג וטיפוס צוקים בצפון. במעלה הגליל, בפינתה הצפון מערבית של ישראל, מתחת לישוב גיתה, ניצבים להם מצוקי גיתה. מאז שנות ה-90 המצוקים הם אתר הטיפוס המוביל בצפון ישראל. לכאן מגיעים הטובים במטפסי ישראל לחדד את קישוריהם, וגם לנסות את מזלם על כמה ממסלולי הגגות הארוכים והגבוהים בארץ. במצוקי גיתה ישנם סקטורים רבים, בחלקם מסלולי סלע אנכיים, שעליהם מתנסים המטפסים המתחילים, וחלקם מסלולים קשים ושליליים למטפסים מנוסים יותר.

 

גיתהסנפלינג וטיפוס צוקים בצפון.

בגיתה ישנם עשרות מסלולי טיפוס לכל הרמות, גם למתחילים גמורים וגם למי שכבר התנסה בטיפוס ורוצה לנסות מסלולים מאתגרים יותר. הגישה למצוקים עוברת דרך וואדי יפהפה. במרחק כמה דקות הליכה אפשר גם להגיע למעין עין מג’נון, שנקרא כך בפי המקומיים, מכיוון שלפעמים הוא ריק לאחר הגשמים ולפעמים הוא מלא בתקופה שחונה. בקיצור מג’נון, משוגע.

מה אפשר למצוא בקרבת מקום?

הישוב כליל שבו גרים אומנים ומטפלים אלטרנטיבים רבים נמצא במרחק של כעשר דקות נסיעה.

הכפר ירכא שבו אפשר למצוא קניונים רבים ובהם מותגים מוכרים במחירים זולים מאוד.

סיפורו של פליקס

פליקס שלומביץ הוא מטפס ישראלי מחלוצי הטיפוס בארץ. פליקס נולד בחלק הדובר רומנית של הונגריה ב-1963 וב-1982 עלה עם הוריו לארץ. הוא התחיל לטפס עוד בהונגריה. הוא זנח את הטיפוס לעשר שנים עד שגילה את קיר הטיפוס ברמת ישי וחזר לטפס. הוא היה מחלוצי טיפוס הסלע בארץ, חשף מטפסים רבים לתחום ובילט ( קדח זיזים בסלע שמאפשרים למטפסים להתאבטח במהלך הטיפוס) מסלולים רבים, בעיקר בצפון. ב-2001 פליקס לקה ב-ALS, מחלת ניוון שרירים כרונית. הוא המשיך לטפס תקופה למרות המחלה. גם במהלך שיקומו יצא לטיפוסים מעוררי השראה, בארץ על מגדלי עזריאלי, ובעולם על מצוק האל קפיטן ביוסמטי בעזרת מתקן מיוחד שנגרר בדפנות הסלע. פליקס שמר על מורל גבוה עד לרגעיו האחרונים ופעל רבות לקידום מחקר לריפוי מחלת ה ALS.

לקריאה נוספת על פליקס הכנסו לכתבתה של גלית לוי.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3779716,00.html

הנקיק השחור סנפלינג בצפון

30.06.2020 : נפתחה השמורה של הנקיק השחור, ניתן להזמין מקומות! מומלץ להזמין בהקדם, המקומות מוגבלים והביקוש גבוה

הנקיק השחור סנפלינג בצפון

(״הקניון השחור״, זוויתן תיכון״) הוא מסלול הקניוניג הרטוב היפה בארץ. הנקיק השחור סנפלינג בצפון הוא קטע החיבור בין נחל זוויתן עליון, לזויתן תחתון ונקרא גם זויתן תיכון.“הנקיק השחור” נקרא כך בגלל היותו צר, עמוק, בעל סלע בזלתי שחור כהה ורוב שעות היום הוא די חשוך. זה כינוי לחלקו של נחל זוויתן הנמצא בין נחל זוויתן עליון לנחל זוויתן תחתון. בשפה המקצועית מכונה הנקיק השחור ׳זוויתן תיכון׳.

את המסלול ניתן לעשות רק בלווית מדריך מוסמך

את המסלול בנקיק השחור אפשר לעשות רק בגלישת סנפלינג ובעזרת מדריך מוסמך. המסלול כולל הליכה עד לערוץ הנחל. הליכה אתגרית בתוך נקיק הנחל והליכה נוספת חזרה לחניון. בינות לעצים, שיחים ומים זורמים. במסלול גלישת סנפלינג ב- 3 מפלים. לתוך בריכות מים זורמים וצוננים – 3 מ’, 25 מ’ (יש אפשרות לחלק את המפל ל – 2 מקטעים) והמפל “המדורג” שגובהו כ-20 מ’.

הנקיק השחור סנפלינג בצפון

אנו בלוטרה מזמינים אותכם ליום טיול בלתי נשכח ב הנקיק השחור סנפלינג בצפון, צרו איתנו קשר עוד היום לתיאום טיול. ** ביולי אוגוסט המסלול עמוס מאוד ויש לתאם תאריך לפחות חודש מראש!!!

יום טיול ב הנקיק השחור סנפלינג בצפון, חוויה לכל החיים

הנקיק השחור סנפלינג בצפון-הטיול אתגרי אך אינו דורש ידע קודם בסנפלינג.

נקודת תחילת מסלול הסנפלינג בנקיק השחור נמצאת בשמורת טבע יער יהודיה שבגולן, דקות ספורות מצומת יהודיה בחלקה הצפוני של הכנרת.

תאור המסלול

נתחיל את המסלול בנקיק השחור מוקדם בבוקר, בהליכה לערוץ הנחל. לאחר מכן נמשיך בערוץ הנחל, בנקיק הבזלתי השחור המאפיין את הנחל. לאחר הליכה של כרבע שעה ליד אפיק הזרימה של הנחל, נגיע לחלק האתגרי הראשון, המשלב שחיה בבריכות וגלישת סנפלינג. לאחר מכן נמשיך בהליכה נוספת של כחצי שעה עד שעה. עם אפשרות להתרחץ במים קרירים בדרך, עד שנגיע לחלק האתגרי השני. בריכה יפה ממנה יוצא מפל מדורג בו גולשים ישירות לתוך בריכה נוספת, גדולה ומרשימה. זה סוף החלק האתגרי של המסלול, ומכאן נותרה הליכה של כ-20 דקות עד לתחילת העליה והחזרה לחניון.

לידיעתכם

סנפלינג בנקיק השחור מתאים למקומות עבודה, תנועות נוער, משפחות ועוד. סנפלינג בנקיק השחור אינו מצריך ידע קודם או ניסיון.

 

מצוק היונים סנפלינג וטיפוס בצפון.

מצוק היוניםסנפלינג וטיפוס צוקים בצפון.

הצטרפו אלינו למצוק היונים לסנפלינג וטיפוס צוקים בצפון. מצוק היונים שוכן במורדות הגליל העליון ונושק לבקעת בית הכרם. המצוק מורכב מכמה סקטורים של צוקים אנכיים וכמה מערות פעמון. ניתן להתחיל את היום בגלישה לתוך מערת פעמון ולחוות חוויה של גלישה לתוך חלל סגור שהולך ונפתח ככל שהגולש ממשיך בגלישה. ישנם גם עשרות מסלולי טיפוס לכל הרמות גם למתחילים גמורים וגם למי שכבר התנסה בטיפוס ורוצה לנסות מסלולים מאתגרים יותר. מהמצוק נשקף ואדי יפהפה ��ניתן להבחין ברועי צאן ובעדריהם. 

 

מה אפשר לעשות בקרבת מקום?

ממש ממול למצוק ישנו מסלול הליכה קצר שמוביל לפסגת הר גמל.

המצוק נמצא בקרבת הכפר ירכא בו אפשר למצוא קניונים רבים עם מותגים מובילים במחירים זולים.

במרחק של כ-20 דקות נסיעה נמצא הישוב כליל המפורסם באמנים ובמטפלים אלטרנטיבים רבים הגרים בו.

במרחק של כעשר דקות אפשר לעלות לכיוון הישוב תובל לתצפית על בקעת בית הכרם.

 

מצוק גפת סנפלינג בצפון

הגלבוע

מצוק גפת סנפלינג בצפון.

בימי מלוכתו האחרונים של שאול לבש המלך תחפושת והלך בסתר לפגוש בעלת אוב. היא העלתה באוב את שמואל הנביא והוא ספר למלך שמותו קרב, הוא ובניו ימותו בקרב ורועה צאן פשוט, נגן נבל, בשם דוד בן ישי ימלוך במקומו.

וכך גם היה חודשים מספר לאחר מכן, על הר הגלבוע עמדו המלך שאול ובניו מול צבא הפלישתי, וכשהקרב היה אבוד העדיף "ליפול על חרבו" מאשר ליפול בשבי.

ממצוק גפת על הר הגלבוע נשקף נוף יפהפה של עמק יזרעאל, ביום יפה אפשר לראות מפה את החרמון.

זהו מצוק קטן שמאפשר גישה נוחה ושלל חוויות לכול המשפחה כגון גלישה טיפוס ואומגה.

מצוק דלתון סנפלינג בצפון

דלתון סנפלינג בצפון.

מצוק דלתון סנפלינג בצפוןמצוק דלתון נמצא בלב יער בירייה, בשפתו של נחל דלתון, נחל עמוק ומרשים היורד ומתחבר לחלקו הצפוני של עמק החולה. המצוק מתאפיין בסלע הנוטה בזווית שלילית היוצרת מכסה מפני השמש, ובמפנה צפוני שבזכותו המצוק מוצל רוב היום. בשל כך למרגלות המצוק תמיד שוררת טמפרטורה נעימה, אפילו בשעות החום של הקיץ. מראש המצוק ובמהלך הגלישה נפרשים מול הגולש נחל דלתון, עמק החולה, הגולן ובימים יפים אפילו החרמון. ללא ספק זהו אחד הנופים המרשימים בארץ.

צמוד למצוק ישנו אתר קמפינג נוח עם שולחנות קק"ל, מומלץ מאוד להעביר פה לילה לפני או אחרי הסנפלינג.

מה לעשות באזור?

גישה למצוק נעשית דרך "דרך נוף יער בירייה" דרך יפהפייה, שווה לכסות חלק ארוך מהדרך ככל האפשר, לפני או אחרי הגלישה.

הבית בקצה הנוףבית קפה שיושב על קצה הנוף בסמוך לישוב עמוקה. מבית הקפה מתחילים כמה מסלולי טיול קצרים שעוברים ביער. אפשר להזמין קפה לצאת להליכה ולחזור.

קברו של רבי יונתן בן עוזיאלרבי יונתן בן עוזיאל מגדולי תלמידיו של הלל הזקן, נחשב בעל סגולות למציאת בן זוג.

design by Adi Suez | dev by Nadav | Lutra© 2022
דילוג לתוכן