Loading...

נחל דרג'ה – המשאש

נחל דרג'ה – המשאש

המשאש הוא החלק העליון של נחל דרג'ה הנחל בעל אגן הניקוז הגדול ביותר במדבר יהודה, קצהו המזרחי שנשפך לים המלח מאופיין במצוקי אבן חלקים תלולים וצרים שיוצרים את  אחד ממסלולי הטיול המאתגרים הייחודיים והקשים בארץ.המסלול מיועד למטיבי לכת בלבד.חלקו התחתון של הנחל הינו החלק המאתגר של הנחל הדורש.שימוש בחבל 30 מטר על מנת לאבטח את הירידה במפלים הרבים  בנחל (לא מדובר בגלישת סנפלינג אלא באבטוח סטטי באמצעות החבל) המסלול דורש טבילה בגבים רבים שמיהם קפואים בחורף (ומסריחים בקיץ).

המשאש הינו נחל שמתחבר לנחל הדרג'ה כמה קילומטרים לפני שהוא (הדרג'ה) נשפך לים המלח, המשאש הינו נחל תלול פחות ומאפשר הליכה במסלול מעגלי גם למשפחות שאינן מטיבות לכת. ניתן גם לשלב גלישת סנפלינג במצוק המשאש ואחריה להמשיך לטיול המעגלי. ניתן לשלב בטיול גם ביקור במערת מורבעת, מערת נטיפים,מורבעת נמצאו כתבים עתיקים מתקופת המרד הגדול ברומאים, מכת��ים שמיוחסים לבר כוכבא ולוחמיו, כנראה שהמערה שימשה מקום מחבוא עבור לוחמי המרד.

נחל חלמיש

נחל חלמיש

 

נחל חלמיש מתחיל בהרי יהודה ונשפך לים המלח. ייחודו באבני החוואר שמרכיבות את מצוקיו ובלילות ירח מלא זוהרות באור הירח.

ניתן לשלב את הביקור גם בעליה למצד זוהר, מצודה צלבנית שנחצבה מאבני החוואר המקומיות. גילו ושימושו המקורי של מצד זוהר הינם נושא למחלוקת בין הגיאולוגים. יש שמקשרים אותו לתקופה ההלניסטית, לפני 2000 שנה, ויש המקשרים אותו לתקופת התנ"ך וטוענים ששימש כמוצב הצופה לדרך אדום, המוזכרת בתנ"ך במהלך מלמתו של יהושפט מלך יהודה באדומים.

יהיה מה שיהיה גילו של מצד זוהר, זוהי פיסת הסטוריה המציעה לנו הצצה אל עברו של אזור ים המלח ששימש רקע למאבקים הסטורים רבים של עם ישראל.

נחל רחף סנפלינג במדבר יהודה

סנפלינג במדבר יהודה – נחל רחף

סנפלינג במדבר יהודה. הרחף הינו אחד מהיפים בנחלי מדבר יהודה, הרחף דורש גלישה בסנפלינג במספר מפלים ולאחר גשמים חזקים ושטפונות הוא מתמלא בגבי מים.

לוטרה מזמינה אותכם ליום טיול בנחל רחף, חוויה מדהימה לחובבי האתגרים והטבע!

נחל רחף מתחתר במצוק ההעתקים ונשפך לים המלח בחלקו הדרומי בצמוד למצדה. את מסלול הסנפלינג בנחל רחף מתחילים בחניון לילה “רחף” בצמוד לכביש 90. כדי להתחיל מוקדם אפשר לישון בחניון יום קודם. המסלול עולה לאורך הגדה הדרומית בסימון שבילים ירוק, במחצית הדרך יש פיצול שבילים, השביל הירוק נכנס לתוך הנחל לתחתית המפל הגדול. מנקודה זו אפשר להתחיל את המסלול התחתון. השביל שממשיך לעלות בסימון כחול עולה לרמת המדבר, בפיצול שבילים הבא ממשיכים ימינה עם הסימון השחור למסלול העליון של הרחף.

מסלול עליון:

5 מפלים שהגבוה מביניהם כ-35 מטר, רוב השנה גבים רבים מלאים במים מרעננים.

מסלול תחתון:

4 מפלים שהגבוה מביניהם כ-40 מטר, גם בחלק התחתון הגבים מלאים במים רוב ימות השנה.

בחורף יש לבדוק סיכוי לשיטפונות לפני הכניסה לנחל וחלק מהגבים דורשים שחיה.

נחל קומראן סנפלינג בדרום

קומראן….מצלצל מוכר?

נחל קומראן סנפלינג בדרום. לרובנו השם קומראן ידוע בעקבות 'מגילות קומראן׳ או ׳מגילות ים המלח׳ – כתבי היד העבריים הקדומים ביותר, הכוללים עוד נוסח למקרא בעברית שנמצאו, למעט קטע בודד של ברכת כהנים מכסף המתוארך למאה ה-6 לפני הספירה (מוויקיפדיה). חלק מהמגילות נמצאו במערות הנמצאות בגדות של נחל קומראן.

נחל קומראן סנפלינג בדרום

מקום נהדר למטיילים אשר לא עשו סנפלינג בעבר ורוצים לעשות מסלול קניונינג (מסלול המשלב הליכה וסנפלינג) אשר מתאים בכל זאת למתחילים ואינו דורש מאמץ פיזי גדול או ניסיון קודם בסנפלינג.

נהוג לחלק את הנחל לקומראן עליון וקומראן תחתון. בקומראן עליון 3 מפלים, הגבוה מביניהם בגובה 40 מ׳. בקומראן תחתון – שני מפלים גבוהים ואחד נמוך – הגבוה מביניהם 40 מ׳.

נחל טור סנפלינג במדבר יהודה.

נחל טור מסלול סנפלינג מאתגר

נחל טור סנפלינג במדבר יהודה נחל טור הינו נחל יפהפה ומאתגר מאוד לטיול סנפלינג. אפשרי לחצות את כל הנחל ביום אחד, אך זהו מסלול שאפתני מאוד ומאתגר.

מומלץ לחלק את המסלול לשניים ולבחור חלק אחד.

נחל טור תחתון מחולק לשלושה מפלים קצרים כאשר אפשר לנטוש את המסלול אחרי כל אחד מהם. זהו החלק הפחות מאתגר אך יותר יפה של הנחל.

נחל טור עליון, החלק העליון של הנחל, מורכב מ-4 מפלים שגובהם 55 מטר, 50 מטר, 80 מטר ו-20 מטר. גלישת 80 מטר היא גלישה מסובכת ומאתגרת ומומלצת בעיקר למי שיש לו כבר רקע בגלישה!

מה לעשות באזור?

הנחל נמצא בצמוד למצוקי דרגות שהינם יעד טיול פופלרי בעיקר בחורף. ציידי שטפונות רבים מגיעים לאזור בזמן גשמים כבדים על מנת "לצוד שטפונות". בזמן הגשמים מסוכן מאוד להכנס לנחל, אך אפשרי לעמוד מעל שפת הנחל ולחכות ל"גל הראשון" של השטפון.

לאחר שנרגעו הגשמים אפשר לטייל בתוך הנחל ולעבור בין הגבים המוצפים.

שימו לב!!! ההליכה בנחל דרגות אינה דורשת סנפלינג אך מומלץ לעשות אותה עם חבל עזר.

נחל טור סנפלינג במדבר יהודה.

נחל תמרים סנפלינג בדרום

תאור המסלול

נחל תמרים סנפלינג בדרום – אחד מאתרי הקניונינג הטובים ביותר בארץ. קניון עמוק ומרשים, מפלים יפהפיים ונוחים מאוד לגלישה. שמו ניתן לו בעקבות מטע התמרים הנטוע בשפך הנחל.

ניתן להגיע למפל הראשון בשתי דרכים:

  • לחנות בשפך הנחל ליד מטע התמרים, ולעלות במעלה תמרים עד לחלקו העליון של המפל הראשון, עלייה קשה, כשעה הליכה.
  • לחנות בחניון של נחל דרג׳ה ומשם ללכת בציר 4X4 מישורי כ-5 ק״מ.
  • במידה ותרצו ניתן לעשות הקפצה בעזרת רכב 4X4 ממש עד תחילת המסלול, אך לא מומלץ להשאירו שם.

נחל תמרים סנפלינג בדרום-עקיפות ויציאות

בין המפל הראשון לשני יש נאקב (שביל עיזים) העובר דרך ערוצון מכיוון דרום אשר מאפשר יציאה/כניסה לנחל ומתחבר לשביל המסומן של מעלה תמרים

ישנו נאקב נוסף לכיוון דרום מהמפל הרביעי שמתחבר לשביל המסומן של מעלה תמרים

בנוסף נאקב זה מתחבר לדרדרת אשר מתחברת להמשך המסלול של הנחל בסוף המפל הרביעי.

אפשרי לצאת מהנחל גם אחרי המפל הרביעי.

יש להזהר מדרדור אבנים בעלייה בקבוצות. הנאקב עצמו צר ועובר על סף תהום.

ואדי קלט סנפלינג וטיפוס במדבר יהודה

ואדי קלט סנפלינג וטיפוס במדבר יהודה.

הצטרפו אלינו ב ואדי קלט סנפלינג וטיפוס צוקים במדבר יהודה. ואדי קאלט, או עין פארא, נמצא במרחק של פחות מעשרים דקות ממרכז ירושלים והוא אחת מפינות החמד של מדבר יהודה. בנחל ישנם מעינות קרים שבהם אפשר לטבול בחודשי הקיץ החמים ולאמיצים שביניכם גם בחודשי החורף.

עין פאראסנפלינג וטיפוס צוקים במדבר יהודה.

הצטרפו אלינו בעין פארא לסנפלינג וטיפוס צוקים במדבר יהודה. במרחק של פחות מעשרים דקות מירושלים ליד הישוב ענתות נמצא נחל עין פרת היפהפה. הנחל רצוף בהיסטוריה עתיקה ומודרנית. על צלעו הדרומית נמצא מנזר סנט ז'ורז' של הכנסיה היוונית אורתודוכסית, שהוקם במאה החמישית לספירה. אחד המסלולים במצוק קרוי 'הנזיר' על שם נזיר שהיה אוהב להתבודד בקצה המצוק מעל המסלול. אותו הנזיר כך מספרים ותיקי המטפסים היה נוהג להשתין על המסלול והמטפסים היו נאלצים לטפס על אחיזות רטובות או לוותר על הטיפוס לאותו יום.

בשנות השישים נערכו מרדפים רבים בוואדי אחר מחבלים שהשתמשו במערותיו הרבות לארוב לחיילי צה"ל, המפורסם בהם הוא הקרב שבו נהרג סא"ל צביקה עופר מפקד סיירת חרוב. על שמו נקרא מאוחר יותר מחנה עופר

הטיפוס בעין פארא החל בתחילת שנות ה-80 ומשך אליו מטפסים רבים מרחבי הארץ. כיום רבים ממהמטפסים מחשיבים את עין פארא לאתר הטיפוס הטוב בישראל וגם היפה ביותר. האתר פופלרי ביותר בימי החורף הגשומים, מכיוון שהוא נמצא באזור מדברי וכמעט לא יורד בו גשם.

בעין פארא אפשר למצוא מסלולי טיפוס לכל הרמות מהמתחילים ביותר ועד למטפסים מתקדמים.

מה יש לעשות באזור?

לאורך הוואדי ניתן למצוא אין ספור מעינות ביניהם עין פרת, עין מבוע ועין קלט שבהם ניתן לטבול במהלך חודשי הקיץ וגם בשאר השנה לאמיצים יותר.

ישנן פינות ישיבה נחמדות בכניסה לשמורה.

נחל תמר סנפלינג במדבר יהודה

נחל תמר

נחל תמר סנפלינג במדבר יהודה – הנחל נמתח לאורך 15 ק"מ. ראשית הנחל צמודה למצודה עתיקה בשם מצד תמר, מצודה מרשימה מהתקופה הרומאית ביזנטית, וסיומו בצומת הערבה בקרבת מפעלי ים המלח

נחל תמר סנפלינג במדבר יהודה – נחל קצר וחוויתי בדרום, יכול להתאים מאוד לגולשים ללא ניסיון שרוצים להתנסות בחווית קניוניג.

אורך המסלול כק"מ וחצי והוא מורכב משני מפלים אחד של 9 מטר והשני של 20 מטר.

 

 

design by Adi Suez | dev by Nadav | Lutra© 2022
דילוג לתוכן